Loading...
 

anadoludabiryer

ANADOLUDA BiR YER 🧿 Türkiye’nin En Büyük Tanıtım ve Bilgilendirme Sayfası Her gün #anadoludabiryer deyiz.
1,257 posts
220.3k followers
5,316 following

📷 @kus.bakisi
🌹 isparta
🗒 bugün #anadoludabiryer de #isparta dayız. ege, akdeniz ve İç anadolu bölgelerinin kesiştiği göller bölgesi denilen noktada yer alan isparta, eğirdir, kovada ve gölcük gölleri, kovada ve kızıldağı milli parkları ile zengin bir fauna ve floraya sahiptir.
📌 kayak merkezinin yeraldığı davraz dağı, doğa yürüyüşü ve nehir sporlarına elverişli kanyonlar, mağaralar ve dağları ile pek çok doğa sporlarının yapıldığı merkezdir.
👉🏻 isparta’dan gülyağı ve halı almadan,
1-3 haziran tarihleri arasında yapılan uluslararası gül, halı, kültür ve turizm festivali’ni görmeden, davraz dağında kayak, eğirdir’de yamaç paraşütü, çandır’da kanyoning yapmadan, gül ve lavanta bahçelerini görmeden dönmeyin.😊
👣gezilecek yerler
🔸artemis tapınağı
🔸timbria antik kolonisi
🔸prostanna antik kenti
🔸parlais antik kenti
🔸tymandos antik kenti
🔸apollonia mordion antik kenti
🔸tol harabeleri
🔸zindan mağarası
🔸İnönü mağarası
🔸kuz mağarası
✈️ isparta'ya havayolu ve karayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
👉🏻 #anadoludabiryer

15 hours ago comment 56 star 4,091

📷 @mstfatyfn
🧿 İstanbul
🗒 geçmişten günümüze taşı toprağı altın olarak nitelendirilen İstanbul’a turist gözüyle baktığımızda,🗿köklü geçmiş tarihiyle beraber nereden başlanacağı oldukça zor. Şöyle kabataslak bir rota çizdiğimizde sanıyoruz ki İstanbul'u önce 🗺 tarihi yarımada'dan keşfetmeye başlamak gerekiyor. İstanbul'un fatih ilçesine bağlı olan sultanahmet, şehrin en önemli tarihi merkezlerinden biri. 🎠topkapı sarayı, 🕌sultanahmet camii, yerebatan sarnıcı, ayasofya camii, 🏛arkeoloji müzesi gibi çok sayıda tarihi eser keşfedilmeyi bekliyor turistler tarafından. ah bir de🌉İstanbul boğazı'nın güzelliği var elbette. Şöyle güzel bir 🚢boğaz turunu burada bulunan herkes hak ediyor. kabataş'tan ortaköy'e uzanan o 🍁çınar ağaçları arasında🏃🏽‍♀️yürüyüş yapmak, kesinlikle yapılması gereken bir ritüel İstanbul'da. ortaköy'de boğaza karşı lezzetli bir 🥔 kumpir yiyerek yorgunluğunuzu üzerinizden atabilirisiniz mesela. oradan emirgan'a tarabya'ya ve sarıyer'e kadar uzanabilirsiniz. bebek'te şehrin en lüks mekanlarına göz atabilir, 💸yüksek gelirli nüfusun yaşantısına yakından bakabiliriz. sonra İstanbul'un can damarı taksim geliyor.🏘İstiklal caddesi'nden 🗼galata kulesi'ne, oradan karaköy'e uzun bir yürüyüşle eminönü'ne kadar uzanabilirsiniz mesela. eminönü'nde 🏛mısır çarşısı ve kapalı çarşı'yı turlayabilir, enfes bir🐟balık ekmek ziyafeti çekebilirsiniz kendinize. vaktiniz varsa,🛳vapurla kadıköy'e geçersiniz.🕊martılara simit atma merasimini tamamladıktan sonra biraz da anadolu yakası'nın güzelliklerini keşfetmeye başlayabilirsiniz. kadıköy'ün, bahariye caddesi'nde kısa bir🛍alışveriş turunun ardından üsküdar'a geçip kız kulesi'nin büyüleyici manzarasına dalabilirsiniz. hazır üsküdar'a gelmişken kuzguncuk'ta🍪acıbadem kurabiyesi yer, oradan anadoluhisarı'na uzanır,🏞boğazın nefes kesici manzarasına karşı çayınızı yudumlarsınız.☕️çay keyfinizi pierre loti'de, haliç'e karşı da yapabilirsiniz. İstanbul'u biraz daha sakin yaşamak ise, o zaman🏝adalar'a doğru keyifli bir yolculuk sizi bekliyor. büyükada, burgazada, heybeliada ve kınalıada bu şehrin gözbebekleri. belki de ağva ya da şehrin diğer ucunda yer alan kilyos, sizi şehrin bir diğer yüzüyle tanıştırabilir.

Yesterday comment 33 star 2,995

📷 @ahmet.erdem
🏞 amasra
🗒 bugün #anadoludabiryer de #amasra dayız. bartın iline bağlı olan, kuzeye doğru uzanmış bir burun, burnun iki yanında korunaklı birer liman görevi gören iki koy ve ana karaya bağlı ve bağımsız adaları ile eşsiz bir görsel güzellik sunmaktadır.
📌 amasra hem 3000 yıllık tarihi, hem çekicilik ve balıkçılığa dayanan yerel sanatları, hem de kendini çevreleyen ormanlık alanları ile görülmeye değer yerlerden biridir.
📌 amasra halen özgün balık lokantaları, temiz orta boyuttaki otelleri ve sayısız ev pansiyonuyla turizme katkıda bulunmaktadır.
👀 görülmesi gereken yerler
🔸 amasra müzesi
🔸amasra plajı
🔸amasra kalesi
🔸bedesten anıtı
🔸cenova Şatosu
🔸yeraltı galerileri
🔸tavşan adası
🔸kuş kayası yol anıtı
🔸galla pazarı
🔸ağlayan ağaç
🔸gürcüoluk mağarası
🔸kemerdere köprüsü
🚘 bartın kent merkezi’nin 17km. kuzeyinde olan amasra’ya karayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
📍 amasra / bartın
👉🏻 #anadoludabiryer

2 days ago comment 30 star 5,027

📷 @ebrusuebrusu
🌅 antalya
📝 bugün #anadoludabiryer de #antalya dayız. yüzölçümü bakımından türkiye'nin altıncı büyük ilidir. doğa harikalarıyla, gezilecek onlarca yeri olan, türkiye'nin keşfedilmesi gereken şehirlerinin başında gelmektedir.
📌 hem arkeolojik hem de doğal güzelliklere sahip olması nedeniyle buraya "türk rivierası" denilmektedir. akdeniz’in en güzel ve temiz kıyılarını barındırmakla kalmamış; deniz, güneş, tarih ve doğayı öyle etkileyici bir uyumla bütünleştirmiştir.
🙋🏼‍♀️ “beraber anadolu’yu keşfetmek istediğin arkadaşını yorumlara etiketlemeyi ve #anadoludabiryer deyiz.” demeyi unutma 😊
🏃 antalya'da gezilecek yerler
🔸 side antik kenti
🔸 perge antik kenti
🔸 olympos antik kenti
🔸 patara antik kenti
🔸 manavgat Şelalesi
🔸 sapadere Şelalesi
🔸 kurşunlu Şelalesi
🔸 tazı kanyonu
🔸 gelidonya feneri
🔸 kaleiçi
🔸 yanartaş
🔸 aspendos
🔸 köprülü kanyon
🔸 beldibi mağarası
🔸 karain mağarası
✈️ antalya'ya havayolu veya karayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
📍 antalya / türkiye
👉🏻 #anadoludabiryer

3 days ago comment 27 star 2,473

📷 @muratdagaslan
🏔 kapadokya
🗒 bugün #anadoludabiryer de #kapadokya dayız. orta anadolu'da, genellikle nevşehir, kayseri, kırşehir, aksaray ve niğde etrafında tarihi bir bölgedir. kapadokya, eşsiz doğal görüntüsünü peribacaları ve etrafında bulunan sönmüş volkanların lavlarına borçludur.
🙋🏼‍♀️ “beraber anadolu’yu keşfetmek istediğin arkadaşını yorumlara etiketlemeyi ve #anadoludabiryer deyiz.” demeyi unutma 😊
👀 görülmesi gereken yerler
🔸ürgüp
🔸göreme
🔸ihlara vadisi
🔸selime
🔸güzelyurt
🔸uçhisar
🔸avanos
🔸zelve
✈️ nevşehir'e havayolu ve karayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
📍 kapadokya / nevşehir
👉🏻 #anadoludabiryer

4 days ago comment 6 star 2,812

📷 @ramizsemiz
🏞 petran yaylası
🗒 bugün #anadoludabiryer de #petran dayız. muhteşem doğası, dağ zirvelerinde çarpıcı güzellikteki buzul gölleri ve endemik sayısız çiçek türlerinin güzelleştirdiği doğasıyla eşsiz güzellikler sunan, temiz havasıyla doğa severlerin ilgisini çekmektedir.
📌 son yıllarda düzenlenen 🏂petran kayak Şenliği ve 🛷petranboard (kayak tahtası) kullanımı ile yaylanın tanınırlığı ülke genelinde artmıştır. yaz ve kış aylarında gerçekleştirilen doğa yürüyüşlerinde önemli bir uğrak noktası olup, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği yaylada; 🏃🏼‍♀️treeking, yamaç paraşütü, ⛺️kamp ve 🧗🏻‍♂️zirve tırmanışları gibi aktiviteler de yapılmaktadır.
👣gezilecek yerler
🔸gaban yaylası
🔸garzavan yaylası
🔸katreç gölü
🔸soğanlı gölü
🔸su düşen Şelalesi
🔸tarihi taş camii
🔸tarihi taş köprü
🔸Şeytan deresi
🔸cazı boğazı mağarası
✈️ petran trabzon havaalanı’ndan 130 km olup, karadeniz sahil yolu üzerinden 70 km, ulaşım mesafesi ise 1.30 dk.
📍 petran köyü (gaban ve garzavan yaylası)-İkizdere / rize
👉🏻 #anadoludabiryer

5 days ago comment 18 star 3,272

📷 @muratdagaslan
🏞 mardin
🗒 bugün #anadoludabiryer de #mardin deyiz. tarih kokan bu şehirde bozulmayan mimariler orjinal halleriyle günümüze gelmesinin yanı sıra farklı dini inanışlar içinde yaşanılan hoşgörü, tarihi değeri olan camiler, türbeler, kiliseler, manastır ve benzeri dini eserler barındırmaktadır.
📌 mardin de kürtler, hıristiyan süryaniler, sünni araplar, türkler, yezidi-kürtler ve ermeniler yaşamaktadır. çok özel yöresel yemekleri ve meşhur gümüş işlemesi telkari'de görülmesi gerekenler arasındadır.
👣 gezilecek yerler
🔸 deyrulzafaran manastırı
🔸 mardin ulu camisi
🔸 kasimiye medresesi
🔸 mardin müzesi
🔸 mardin kalesi
🔸 deyrulzafarân manastırı
🔸 mor gabriel manastırı
🔸 mardin müzesi
🔸 Şehidiye medresesi
🔸 dara mezopotamya harabeleri
🔸 midyat mağaraları
🔸 eski midyat
🔸 zinciriye medresesi
🔸 kırklar kilisesi
🔸 zeynel bey kümbeti
🔸 seyir terası
✈️ mardin'e havayolu ve karayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
👉🏻 #anadoludabiryer

6 days ago comment 24 star 2,563

📷 @muratgungut
🍃 artvin
🗒 bugün #anadoludabiryer de #artvin deyiz. artvin, türkiye'nin doğu karadeniz bölümü'nde yer alan, karadeniz'e kıyısı bulunan bir ildir.
📌 İl, türkiye'nin gürcistan'la olan sınırında yer alan kuzeydoğu köşesidir. artvin il nüfusunu gürcü,kıpçak türkleri ve lazlar oluşturur. millî parklarıyla ünlüdür.
📌 artvin ili'nin simgesi boğa'dır. her yıl geleneksel boğa güreşleri festivali yapılır, kafkasör festivali bunların içinde en ünlüsüdür.
🏡 konaklama yapılabilecek oteller
🔸 koliva otel
🔸 mençuna konakları
🔸 nana hotel
🔸 hotel montana
🔸 zura
👉🏻 #anadoludabiryer

1 weeks ago comment 25 star 2,593

📷 @bidunyahuzur
🏘 safranbolu
🗒 bugün #anadoludabiryer de #safranbolu dayız. karabük ilinin turistik bir ilçesidir. safranbolu denince aklımıza ilk gelen şey özgün mimariye sahip etkileyici evleri, tarihi değerleri, kent kültürü, yaşam tarzı, gelenek ve görenekleri, konak ve evleri, doğal güzellikleri ile safranbolu, turizm açısından ülkemizin gözde kentlerinden birisidir.
👣 gezilecek yerler
🔸 tokatlı kanyonu
🔸 bulak mağarası
🔸 kristal teras
🔸 yörük köyü
🔸 kasım sipahioğlu konağı
🔸 tarihi saat kulesi
🚘 karayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
📍 safranbolu / karabük
👉🏻 #anadoludabiryer

2 weeks ago comment 24 star 2,660

📷 @ahmet.erdem
☁️ pokut yaylası
🗒 bugün #anadoludabiryer de #pokut tayız. pokut yaylası rize’nin çamlıhemşin ilçesinde bulunuyor. yayla'ya giden yol baya dik ve toprak bir yol olduğundan altı yüksek bir araç ile çıkmak daha iyi olacaktır.
📜pokut yaylası İçin öneriler
📌pokut yaylası yazın bile üşütecek derecede soğuk olduğundan giderken yanınıza kalın bir şeyler almakta fayda var.
📌yaylanın muhteşem manzarasına karşı muhlama yiyin.😋
📌3-4 km uzaklıktaki sal yaylası’na yürüyüş yapın.
📌kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz pınara gidip buz gibi suyu direk kaynağından içebilirsiniz.
📍 çamlıhemşin / rize
👉🏻 #anadoludabiryer

2 weeks ago comment 17 star 3,072

📷 @muratgungut
🏞 anadolu
🗒 türkiye’nin asya anakarasında kalan toprak parçasıdır. yarımada biçiminde bir yayladır. karadeniz, akdeniz, marmara ve ege denizleriyle çevrilidir. toplam kıyı uzunluğu 8.333 km’dir.
📌 karadan ermenistan, gürcistan, nahcıvan, İran, suriye ve irak’la sınırlanır. 755.688 km2’lik yüz ölçümüyle türkiye topraklarının % 97’sini kapsar.
📌 küçük asya olarak da adlandırılır. anadolu adı yunanca anatoli (doğu) sözcüğünden gelir, önceleri salt ege’nin doğu kıyıları için kullanılırdı, herodot döneminde tüm asya anakarası anadolu olarak adlandırılmaya başlandı.
📍 türkiye
👉🏻 #anadoludabiryer

2 weeks ago comment 25 star 2,227

📷 @fotografci53
🌲 rize
🗒 bugün #anadoludabiryer de #rize deyiz. türkiye’nin en çok çay yetiştiren ve en çok yağış alan ili aynı zamanda en yeşil illerinden biridir.
📌 dik yamaçlı vadileri, doruklara ulaşılabilir dağları, buzul gölleri, zümrüt yeşili yaylaları, tarihi kemer köprüleri ve kaleleri, coşkun akan dereleri ile çok özel bir turizm beldesidir.
🍽 rize’de ne yenir?
🍴muhlama (mıhlama değilmiş😊)
🍴etli lahana sarması
🍴turşu kavruntusu
🍴rize kavurması
🍴pepeçura tatlısı
🍴laz böreği
🍴hamsi pilavı
🍴rize pidesi
🍴etli kuru fasulye
🍴pazı tavalısı
🍴rize döneri
🍴hamsikoli
🍴kaygana
🍴pileki mısır ekmeği
🍴lahana çorbası
🍴rize sütlaçı
✈️ rize'ye trabzon havaalanı’ndan havayolu ve karayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
👉🏻 #anadoludabiryer

2 weeks ago comment 40 star 3,018